• جستجوی پیشرفته
  • خبرنامه هیأت

از پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است که فرمودند : از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید . زیرا شبى است که فرشتگان آنرا ((لیلۀ الرغائب )) مى نامند .
این نامگذارى به این جهت است که هنگامى که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته اى در آسمانها و زمین نمى ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع مى شوند

. آنگاه خداوند بطورغیرمنتظره اى بر آنان وارد شده و مى فرماید : اى فرشتگانم ! هر چه مى خواهید از من درخواست کنید . فرشتگان عرض مى کنند : حاجات ما این است که از روزه داران رجب درگذرى . خداوند مى فرماید : این کار را انجام دادم .
بهتر است کسى که این حدیث را مى شنود، در این شب ، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکلیفى را که آیه تحیت ( 12 ) به عهده ما گذاشته باندازه توانایى انجام داده باشد -
سپس رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند: کسى که روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز بجا آورده هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعتى سوره فاتحه یک بار، انا انزلناه فى لیلۀ القدر سه بار و قل هو الله احد را دوازده بار خوانده ، و هنگامى که نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با این الفاظ ) صلوات بفرستد : اللهم صل على محمد النبى الاءمى و على آله ، سپس سجده کرده و در سجده هفتاد بار بگوید : سبوح قدوس رب الملائکۀ و الروح ؛ سپس سر خود را بلند کرده و بگوید : رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلى الاءعظم آنگاه بار دیگر به سجده رفته و در سجده همان چیزى را بگوید که در سجده اول گفت ، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاءالله تعالى برآورده مى شود .

 

سپس رسول خدا فرمودند : قسم به کسى که جانم در دست اوست ؛ هیچ بنده یا کنیزى - از بندگان و کنیزان خدا - این نماز را به جا نمى آورد، مگر این که خداوند گناهان او را مى بخشد گرچه گناهان او مثل کف دریا و بعدد شن و بوزن کوهها و بعدد برگهاى درختان باشد و روز قیامت هفتصد نفر از خویشاوندان خود را که همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى کند .

و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت ، با روى گشاده و خندان و زبان فصیح براى او مى فرستد که مى گوید : اى محبوب من ! مژده بده ؛ از هر سختى نجات پیدا کردى . مى پرسد : تو کیستى ؟ رویى بهتر از روى تو ندیده و بو یى به خوشبویى تو مشامم نرسیده . 

جواب مى دهد : اى محبوب من ! من ثواب آن نمازى هستم که در فلان شب ، فلان منطقه ، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى ؛ امشب آمده ام تا حقت را ادا کرده ، مونس تنهایى تو بوده و وحشتت را از بین ببرم ؛ و زمانى که در شیپور دمیده شود، در ع رصه قیامت بر سرت سایه افکنم . و تو هرگز هیچ خیرى را از جانب مولایت از دست نخواهى داد.


از کتاب المراقبات عارف جلیل القدر میرزاجواد ملکی تبریزی